آسانسور خودروبر

آسانسور خودروبر
آسانسور خودروبر در بسیاری از ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و پارکینگ های طبقاتی کاربرد دارد. در اینجا ضمن معرفی مشخصات، انواع سیستم و ابعاد و اندازه های آسانسورهای حمل خودرو، مشخصات آسانسورهای خودروبر بالاکو شرح داده شده است.

فهرست مطالب

آسانسور خودروبر چیست و چه کاربردی دارد؟

به آسانسوری که بطور اختصاصی برای حمل و جابجایی خودرو (اتومبیل) بین طبقات ساختمان نصب میشود آسانسور خودروبر گفته می شود. آسانسورهای خودروبر باید دارای شرایط و ویژگی هایی باشند که امکان کاربری آسان و ایمن برای حمل خودرو و راننده و سرنشین را ایجاد کنند. در این خصوص قوانین سخت گیرانه ای در مقررات ملی ساختمان تنظیم کرده اندکه در ادامه این مقاله مورد بحث قرار خواهیم داد.

ظرفیت آسانسور خودروربر

بر اساس مقررات مبحث 15 در صورتیکه به هر دلیلی در ساختمان یک دستگاه آسانسور خودروبر وجود داشته باشد، ظرفیت آسانسور باید 4000 کیلوگرم در نظر گرفته شود. در شرایطی که دو آسانسور وجود داشته باشد یکی از آنها باید ظرفیت 4000 کیلوگرم و دیگری میتواند ظرفیت 3000 کیلوگرم داشته باشد. البته در ویرایش جدید مبحث 15 ظرفیت آسانسور خودروبر 2500 کیلوگرم عنوان شده است ولی در بندهای آن ابهاماتی وجود دارد.

 

اسانسور خودروبر

 

سیستم آسانسور خودروبر

آسانسورهای خودروبر می توانند با سیستم های گوناگون پذیرفته شده در صنعت آسانسور عمل کنند. از بین انواع سیستم های آسانسور دو نوع کششی و هیدرولیک بیشترین کاربرد را دارند. در ادامه به بررسی اجمالی این دو نوع سیستم در آسانسورهای حمل خودرو می پردازیم. در این سایت مقاله کاملی درباره مقایسه آسانسور کششی با هیدرولیک منتشر شده که می تواند اطلاعات مبسوطی در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

آسانسور خودروبر کششی

آسانسورهای ماشین بر با سیستم کششی رواج کمتری دارند، زیرا با توجه به حجم بزرگ کابین و ظرفیت بالای دستگاه، سیستم موتور و تعلیق، پیچیدگی های خود را خواهند داشت. یکی از روش های متدوال برای آسانسور کششی خودروبر استفاده از نسبت تعلیق 2 به 1 است. در این روش، ارایش فلکه ها و سیم بکسل ها به نحوی است که سرعت حرکت کابین نصف سرعت حرکت سیستم محرکه است. در مقابل باری که کابین وارد می کند دو برابر باری است که سیستم محرکه تحمل مینماید.

آسانسور خودروبر هیدرولیک

استفاده از سیستم هیدرولیک در طراحی آسانسورهای خودرو بر رایج است. به عبارت دیگر اگر ارتفاع کاربری اجازه دهد، همواره ترجیح داده می شود از آسانسورهای خودروربر هیدرولیک استفاده شود.این امر به دلیل مزیت های منحصر به فرد آسانسورهای هیدرولیک است. آسانسورهای خودروبر به سه شکل می توانند با سیستم هیدرولیک طراحی شوند. محبوب ترین و متداول ترین روش، مدل سیستم هیدرولیک جک در زیر مستقیم است. نصب آسانسورهای هیدرولیک جک در زیر مستقیم با دو یا سه توقف بسیار رایج است. در ارتفاع های بلندتر، از روش جک دوبل استفاده می شود. در این وضعیت آسانسور می تواند با دو جک هیدرولیک به روش مستقیم یا غیر مستقیم در کنار اجرا شود.

 

آسانسور خودروبر

الزامات نصب آسانسور خودروبر

طراحی، ساخت، مونتاژ، نصب و راه اندازی آسانسورهای خودرو بر باید مطابق اصول ایمنی و الزامات فنی مشخصی باشد. استاندارد نصب و ایمنی آسانسور الزامات مشخصی در این رابطه تعیین نموده که لازم الاجرا است. همچنین در مقررات ملی ساختمان مبحث 15 خطوط راهنمای قابل توجی و دستورالعمل های مشخصی در این رابطه تبیین کرده اند.

الزامات مقررات ملی ساختمان در رابطه با آسانسورهای خودروبر

همانطور که عنوان شد، مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان الزامات مهمی در رابطه با نصب، اجرا و بهره برداری از آسانسورهای خودروبر را تعیین نموده است. نصب آسانسور خودروبر در هر ساختمانی باید در چهارچوب مقررات ملی ساختمان صورت گیرد. این موارد شامل شرایط مجاز برای نصب خودروبر، ابعاد کابین، چاه و برخی شرایط مهم دیگر را در بر میگیرد. در ادامه به مهمترین مواردی که مطرح کردیم در مقررات ملی ساختمان در این خصوص میپردازیم.

شرایط نصب آسانسور خودروبر

نصب دستگاه آسانسور حمل خودرو به عنوان تنها راه تردد بین طبقات پارکینگ در هر نوع ساختمان از جمله مسکونی، تجاری، اداری و … از نظر مقررات ممنوع است. در پارکینگ طبقاتی و ساختمان هایی که به شکلی پارکنگ در کنار واحدها در طبقات ساختمان قرار گرفته اند از نظر مقررات نصب آسانسور خودروبر بدون مشکل است. البته در اینگونه ساختمان ها الزاماّ باید دو دستگاه آسانسور خودروبر نصب شود. تعداد 2 دستگاه از نظر قوانین الزامی است، اگرچه ممکن است در محاسبات ترافیک به تعداد بیشتری آسانسور نیاز باشد.

برق اضطراری در آسانسور خودروبر

بر اساس مقررات ملی ساختمان به منظور عملکرد بدون مشکل دستگاه آسانسور اتومبیل بردر ساختمان  الزاماّ باید از یک سیستم برق اضطراری متناسب استفاده شود. بدین منظور باید ژنراتورهایی با ظرفیت متناسب که بتوانند دستگاه آسانسور خودروبر را حرکت دهند مورد استفاده قرار گیرد.

هواکش در آسانسورهای ماشین بر

از آنجا که امکان روشن بودن خودرو داخل کابین آسانسور وجود دارد و باید الزاماّ مکانیزم های مناسبی برای تخلیه گازهای آلاینده خارج شده از اگزوز اتومبیل پیش بینی شود. بدین منظور لازم است کابین آسانسور به یک هواکش قوی با ظرفیت متناسب مجهز باشد. همچنین برای تخلیه گازهای آلاینده از چاه آسانسور لازم است هواکش جداگانه برای چاه آسانسور نیز تعبیه کنیم.

 

آسانسور خودرو بر

 

کابین و درب اسانسور حمل خودرو

کابین این آسانسور باید مخصوص این کاربرد طراحی کنیم. داخل کابین باید از نوارها ضربه گیر استفاده شود. پانل های فرمان باید داخل کابین در دو طرف نصب شوند. همچنین لازم است درب های آسانسور خودروبر از نوع تمام اتوماتیک اجرا شوند.به عبارت دیگر هم درب کابین باید اتوماتیک باشد و هم درب طبقات. همچنین لازم به ذکر است که در کابین آسانسور خودروبر باید الزاماّ در قسمت ورودی ها از چشم الکترونیکی نوع پرده نوری استفاده شود. برای مطالعه انواع کابین آسانسور می توانید مقاله مربوطه را مشاهده کنید. برای آشنایی با انواع سیستم درب پیشنهاد می کنیم مقاله درب آسانسور در همین سایت را مطالعه کنید.

سیستم هم سطح سازی مجدد

هر آسانسور خودروبر با هر نوع سیستم (کششی یا هیدرولیک) باید در قسمت سیستم کنترل خود به Releveling؛ مکانیزم هم سطح سازی مجدد اتوماتیک مجهز باشد.

 

آسانسور حمل خودرو

ابعاد آسانسور خودروبر

در طراحی آسانسور حمل خودرو می بایست ابعاد دقیق کابین، چاه آسانسور و درب ها تعیین شوند. ابعاد مورد اشاره می بایست در چهارچوب شرایط استاندارد و مقررات ملی ساختمان در تناسب با ظرفیت آسانسور طراحی شوند. در ادامه بصورت مفصل به شرح هر یک از موارد فوق میپردازیم.

ابعاد کابین آسانسور خودروبر

ابعاد کابین آسانسور ماشین بر با ظرفیت 3000 کیلوگرم باید عرض 250 در عمق 550 سانتیمتر داشته باشد. همچنین، ابعاد کابین آسانسور خودروبر با ظرفیت 4000 کیلوگرم باید عرض 300 در عمق 600 سانتیمتر داشته باشد. ارتفاع کابین در هر دو حالت 220 سانتیمتر می باشد.

ابعاد درب آسانسور حمل خودرو

درب آسانسور حمل خودرو را باید از نوع تلسکوپی – سانترال طراحی کنیم. عرض بازشوی درب برای ظرفیت 3000 کیلوگرم باید 250 سانتیمتر و برای ظرفیت 4000 کیلوگرم 300 سانتیمتر باشد. ارتفاع درب ها در هر دو حالت باید 220 سانتیمتر باشد.

ابعاد آسانسور خودروبر در پلان

برای تعیین ابعاد آسانسور خودروبر در پلان باید اندازه های لازم جهت اجرای آهنکشی، ناشاقولی ها و … به ابعاد مفید چاه اضافه شود. همچنین ابعاد دقیق چاه بستگی به نوع سیستم آسانسور و مکانیزم درب ها دارد. ابعاد مفید چاه آسانسور خودروبر (داخل آهنکشی)  در شرایط متعارف، برای آسانسور 3000 کیلوگرم، عرض 370 سانتیمتر و عمق 640 سانتیمتر است. این اندازه ها برای آسانسور ظرفیت 4000 کیلوگرم، عرض 420 در 690 می باشد. با توجه به مواردی که اشاره کردیم بهتر است اندازه ها در پلان را بزرگتر در نظر بگیریم.

 

آسانسور خودرو بر

 

ارتفاع چاهک آسانسور خودروبر

ارتفاع چاهک آسانسور خودروبر می بایست بین 150 تا 250 سانتیمتر در نظر گرفته شود. این اندازه ها برای آسانسوری با سرعت حداکثر 0.63 متر بر ثانیه است.

ارتفاع اورهد آسانسور حمل خودرو

اورهد یا بالاسری ارتفاع کف آخرین ایستگاه تا زیر سقف چاه آسانسور است. این اندازه برای آسانسورهای کششی باید حداقل 475 سانتیمتر و برای آسانسورهای هیدرولیک 375 سانتیمتر باشد.

ابعاد اتاق موتورخانه خودروبر

ابعاد اتاق موتور خانه آسانسور خودروبر هیدرولیک باید حداقل 200 در 200 در 200 سانتیمتر فضا داشته باشد. در رابطه با آسانسورهای کششی خودروبر اتاق موتورخانه باید دارای اندازه عرض 370 در عمق 640 و ارتفاع 200 سانتیمتر برای ظرفیت 3 تن باشد. این اندازه ها برای ظرفیت 4 تن 420 سانتیمتر عرض و 690 سانتیمتر عمق و 200 سانتیمتر ارتفاع است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اتاق موتورخانه و چاه آسانسور مقاله مربوطه را مطالعه کنید.