بالابر صنعتی

انواع بالابر صنعتی کارخانه

بالابر صنعتی ثابت

بالابرهای صنعتی ثابت یکی از انواع بالابرها برای جابجایی بار بین طبقات ساختمان های صنعتی از قبیل کارخانه ها، کارگاه ها، انبارها، سالن های تولیدی و … میباشند. این نوع بالابرهای صنعتی بصورت ثابت (غیرمتحرک) در محلی مشخص (چاه بالابر) نصب و راه اندازی میشوند و با ظرفیت حمل بار گوناگون متناسب با شرایط بهره برداری انتقال بار بین ترازهای معین را صورت می دهند. بالابر صنعتی باربر درتناسب با شرایط بهره برداری و ساختمانی مخصوص حمل بار طراحی میشود.

بالابر صنعتی چیست؟

یکی از انواع بالابرهای باربر ثابت بالابر صنعتی است. بالابر صنعتی ماشینی است که در یک مکان ثابت نصب میشود و جابجایی بار بین دو یا چند ایستگاه کاری در ترازهای مشخص یا نامشخص را انجام میدهد. چنانچه ترازها تعریف شده باشند (مانند تراز طبقات ساختمان) به آنها ایستگاه کاری گفته میشود. در غیر اینصورت برای ارتفاع جابجایی محدود بالابر دقیقا در تراز مورد نظر کاربر بصورت متغیر توقف خواهد کرد.

بالابر ترولی بر باری

انواع بالابر صنعتی

بالابرهای صنعتی را میتوان بر اساس متغیرها و مشخصات فنی و ساختاری تقسیم بندی نمود. در زیر برخی از انواع بالابرهای صنعتی که بطور معمول مورد استفاده قرار میگیرند شرح داده میشوند.

بالابر صنعتی متحرک

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین فاکتورها در دسته بندی بالابرها ثابت یا متحرک بودن آنهاست. البته باید توجه داشت که ثابت یا متحرک بودن به حرکت افقی بالابر اشاره دارد. بالابرهای ثابت صنعتی معمولا در کارخانجات، انبارها، فروشگاه های بزرگ و … مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع بالابرهای صنعتی وظیفه جابجایی بارهای سنگین بین طبقات مشخص را برعهده دارند. بالابرهای صنعتی متحرک بطور معمول در کارگاه هایی که نیاز به جابجا کردن محدود بار در ارتفاع و حرکت آن بصورت افقی وجود دارد استفاده میشوند. از جمله بالابرهای صنعتی متحرک میتوان به میز بالابر هیدرولیک اشاره کرد.

انواع بالابر بر اساس نوع کابین و درب

نوع کابین و درب بالابر یکی از ویژگی های مهم آن در دسته بندی میباشد. بالابرهای صنعتی طیف وسیعی از انواع کابین و درب را در برمیگیرند. این نوع بالابرها ممکن است در برخی کاربردها بدون کابین و درب طراحی شوند. در این حالت یک کفی ( پلتفرم) متحرک بار را بین طبقات جابجا میکند. پلتفرم یا کفی میتواند دارای حفاظ هایی برای ایمنی بیشتر باشد. از سوی  دیگر برخی از بالابرهای صنعتی مجهز به کابین های کاملا پوشیده از دیواره و سقف هستند. همچنین این بالابرها بمنظور تامین امنیت بیشتر برای کاربران درب های کابین و طبقات مجهز میشوند.

کاربردهای بالابر صنعتی

بالابرهای صنعتی در بسیاری از محیط های کاری کاربرد دارند. در زیر به برخی از کاربردهای مهم این نوع بالابرها اشاره کردیم.

  • کارخانجات و کارگاه های صنعتی
  • فروشگاه های بزرگ
  • انبارهای نگهداری کالا و مواد اولیه
  • صنایع نفت و گاز پتروشمی
  • صنایع دفاعی و نظامی

انواع سیستم محرکه بالابر

سیستم محرکه بالابرها بر اساس شرایط ساختمانی و بهره برداری مانند طول مسیر، تعداد توقف، ظرفیت بار و …تجهیز میشود. مهمترین سیستم محرکه های مورد استفاده در انواع بالابرها، هیدرولیک، وینچی و کششی است.

بالابر هیدرولیک صنعتی

متداول ترین و مناسب ترین سیستم محرکه برای انواع بالابر صنعتی، مکانیزم هیدرولیک است. بالابرهای صنعتی معمولا با ظرفیت نسبتاً زیادی طراحی میشود. با توجه به کاربرد آنها که اغلب حمل بار در کارخانجات و ساختمان های صنعتی است تحمل ظرفیت بار مورد نیاز یکی از ویژگی ها اساسی مورد انتظار است. همچنین به دلایل گوناگون از جمله ایمنی ترجیح به حرکت بالابر با سرعت های پایین تر میاشد. این دو ویژگی در سیستم های هیدرولیک کاملاً هماهنگ میشود.

بکارگیری سیستم هیدرولیک در انواع بالابر مزایای دیگری نیز پیش رو قرار میدهد که در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بالابر سنگین باربر هیدرولیک

بالابر صنعتی وینچی

پس از سیستم هیدرولیک بالابرهای وینچی کاربرد بیشتری دارند. در مقایسه، سیستم های کششی بالابرهای وینچی ساده تر و اقتصادی تر هستند. بالابرهای وینچی مکانیزم عملکرد بسیار ساده ای مانند چرخ چاه دارند. طرز کار بالابر بر اساس گردش یک قرقره متناسب از طریق الکتروموتور گیربکس میباشد. با حرکت موتور گیربکس قرقره سیم بکسل را دور خود می چرخاند. با چرخش سیم بکسل به دور قرقره کفی بالابر در یک جهت حرکت میکند. همچنین با چرخش خلاف جهت قرقره کفی بالابر نیز در جهت معکوس حرکت میکند.

بالابر وینچ در مقایسه با سیستم هیدرولیک مصرف انرژی بسیار بالاتری دارد. همچنین تامین ایمنی لازم در بالابرهای وینچی مشکل تر است.

بالابر کششی (وزنه تعادلی)

برخی از بالابرها از طریق مکانیزم کششی و با کمک وزنه های تعادل عمل میکنند. این نوع مکانیزم که در اغلب آسانسورهای مرتفع مشاهده میشود و بیشتر در بالابرهایی با ارتفاع جابجایی بسیار بلند مورد استفاده قرار میگیرد. نصب و راه اندازی اصولی بالابرهای وزنه تعادلی در مقایسه با سیستم وینچی پیچیده تر است. با این حال دو ویژگی مهم این نوع بالابرها عبارت است از سرعت بالا و مصرف انرژی پایین.

به واسطه وزنه های تعادل مصرف برق مورد نیاز موتور به نحو چشمگیری کاهش می یابد. مقایسه مصرف برق بالابر کششی و هیدرولیک کمی پیچیده تر است. اگر چه در سییستم های هیدرولیک موتور با توان بالاتر به کار می رود اما موتور درحرکت برگشت بالابر خاموش است.

اجزای بالابر صنعتی هیدرولیک

بالابر هیدرولیک باربر شامل اجزا و قطعات هیدرولیکی، مکانیکی و الکتریکی است. در ادامه به مهمترین اجزا هیدرولیک بالابر اشاره میشود.

جک و پاوریونیت هیدرولیک بالابر

مهمترین بخش نیروی محرکه بالابر هیدرولیک جک و پاوریونیت است. جک بالابر عامل حرکت دهنده کفی یا کابین است. حرکت جک از طریق جریان روغن تحت فشار صورت میگیرد. جریان روغن و کنترل آن در بالابر نیز از طریق پاوریونیت ایجاد میشود.

پاوریونیت متشکل از یک پمپ هیدرولیک برقی  (کوپل شده با یک الکتروموتور)، شیرهای کنترل جریان، تانک روغن و برخی ادوات هیدرولیکی دیگر میباشد. هماهنگی و محاسبات صحیح جک و پاوریونیت بعنوان یک سیستم مرتبط به منظور عملکرد مناسب بالابر ضروری است.

ساخت جک و پاوریونیت بالابر هیدرولیک باید توسط شرکت های متخصص در زمینه آسانسور و بالابر صورت گیرد. زیرا قطعات با کیفیت و ایمن مورد استفاده در بالابر هیدرولیک مشابه سیستم های آسانسور هیدرولیک میباشد.

کفی یا کابین بالابر صنعتی

بخشی از بالابر که حرکت میکند و بار را جابجا مینماید پلتفرم (کفی) کابین است. در تناسب با شرایط کاری و بهره برداری از دستگاه، بالابر با کفی یا کابین صنعتی طراحی و اجرا میشود. اگرچه بکارگیری یک کابین کاملاً پوشیده با دیوار و سقف بسیار ایمن تر است. اما در برخی موارد به دلیل شرایط خاص کاربری استفاده از یک کفی بالابر کاربرد بیشتری دارد. در اینگونه شرایط باید دستورالعمل های ایمنی سختگیرانه ای در کارگاه برای کاربری بالابر تدوین و به اجرا درآید.کابین در بالابرهایی که در ساختمان ها و کارخانجات بمنظور حمل بار مورد استفاده قرار میگیرد باید دارای ویژگی های خاصی باشد. مهمتر از هر چیز در رابطه با کابین های صنعتی استحکام و مقاومت در برابر انواع نیروهای وارد به دستگاه میباشد.

کابین های صنعتی عموماً د رمعرض بارگیری و تخلیه بارهای سنگین از طرق مختلف میباشند. بنابراین لازم است در برابر نیروهای استاتیک و دینامیک در جهات گوناگون مقاوم باشد. این نیروها در تناسب با ساختار ریل و جک در انواع بالابر صنعتی هیدرولیک و کششی گشتاورهایی ایجاد میکنند که باید در طراحی لحاظ شوند.

همچنین برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مشخصات و انواع آسانسور صنعتی و تفاوت آن با بالابرهای صنعتی میتوانید به لینک اشاره شده مراجعه کنید. ضمنا پیشنهاد می کنیم از صفحه بالابر ویلچربر در سایت ما بازدید کنید.

بالابر هیدرولیکی

آشنایی با انواع بالابر هیدرولیکی، مشخصات فنی، مدل ها، تصاویر، کاربردها، ساختار، اجزا و مزایا و معایب آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *