کفشک آسانسور

کفشک غلطکی
معرفی انواع کفشک آسانسور، کفشک رولر، کفشک لغزشی، کفشک بالابر، کفشک آسانسور هیدرولیک، لنت کفشک، مشخصات فنی، استانداردها و همه چیز درباره کفشک یا GUIDE SHOE

کفشک آسانسور چیست؟

کفشک آسانسور قطعه ای است که به عنوان واسط بین بخش متحرک و ثابت قرار می گیرد. این کفشک ها روی یوک کابین یا کارسلینگ یا کادر تعادل تعبیه می شوند و در مسیر ریل های راهنما حرکت می کنند. این قطعه به ظاهر ساده نقش بسیار مهمی در تحمل بارهای وارده و همچنین کیفیت حرکت آسانسور دارد. اگر کفشک های مناسبی در آسانسور به کار نرفته باشد، حرکت کابین با اختلال و لرزش همراه است. کفشک ها انواع گوناکونی دارند که بسته به شرایط آسانسور کاربردهای متفاوتی نیز دارند. از جمله عوامل تاثیر گذار در انتخاب نوع کفشک و اندازه آن سرعت آسانسور، ظرفیت بار و نحوه کارگذاری ریل ها هستند.

انواع کفشک آسانسور

  • لغزشی
  • تخت
  • غلطکی سه رولر
  • رولر تایپ ال
  • رولر کارسلینگ

 

کاربرد کفشک رولر آسانسور

در رابطه با کفشک های رولر یا غلطکی میتوان گفت که بیشترین کاربرد را در اسانسورهایی با سرعت متوسط و زیاد دارند. بدون شک در آسانسورهای سریع از این نوع کفشک استفاده می شود. میزان اصطکاک و حرارت ایجاد شده در این نوع کفشک بسیار پایین است و نیازی به روغنکاری مستمر ریل ها وجود ندارد. یکی از برندهای تولید کننده مطرح کفشک رولر غلطکی ویتور است که انواع با کیفیتی از این نوع کفشک را عرضه می کند.

کفشک سه غلطک یا سه رولر

 

کفشک رولر آسانسور

نوع رولر تایپ L کفشک

کفشک رولر از تایپ ال L type نوعی کفشک ترکیبی مخصوص است. این کفشک به نحوی طراحی شده که نیمی از آن یک غلطک یا رولر است و در یک سکت تیغه ریل قرار میگیرد. طرف دیگر از طریق لنت صاف لغزشی با ریل درگیر خواهد شد. در برخی کارسلینگ ها و سیستم های ریل گذاری که بار فشاری زیادی از یک سمت به ریل وارد می شود این نوع کفشک کاربرد دارد.

رولر ال

کفشک رولر کارسلینگ

در بخشی از کارسلینگ که بیشترین نیروی فشار ی به آن وارد می شود معمولا از رولر استفاده می شود. در برخی از طرح های کارسلینگ های هیدرولیک فقط در قسمت پایین و در برخی طرح ها دیگر هم در بالا و هم در پایین رولر به کار می رود. این رولرها بیشتر تحت فشار قرار می گیرند و تحمل گشتاور بیشتری دارند. اندازه و ابعاد رولرها بستگی به ظرفیت بار کابین آسانسور دارد. بطور معمول این رولرها با قطر 8، 10 و 12 سانتیمتر تولید می شوند. برای امکان تنظیم عموما رولرها بصورت خارج از مرکز طراحی میکنیم.

رولر کارسلینگ هیدرولیک

 آسانسور هیدرولیک با کفشک از نوع تخت

در آسانسورهای هیدورلیک جک در کنار از کارسلینگ استفاده می شود. کارسلینگ ها از یک طرف بواسطه کفشک به ریل های راهنما نیرو وارد میکنند. از این رو گشتاوری که ایجاد می شود به نسبت بالاتر است و کفشک های مورد استفاده متفاوتی خواهیم داشت. بطور معمول در کارسلینگ های هیدرولیک از کفشک های تخت با لنت مخصوص که کمتر در اثر سایش استهلاک یابد استفاده می شود.

کفشک تخت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *