بالابر هیدرولیک جک در کنار مستقیم

بالابر هیدرولیک جک ساید
سیستم جک در کنار مستقیم با بکارگیری یک جک در مجاورت کابین یا پلتفرم بالابر اجرا می شود. این جک به صورت مستقیم (با اتصالات صلب) به کارسلینگ متصل می شود.

موقعیت و روش اتصال جک

در سیستم بالابر هیدرولیک جک در کنار مستقیم یک جک هیدرولیک یکطرفه در کنار یا پشت کابین یا پلتفرم جانمایی می شود. در این مدل جک هیدرولیک از طریق یک اتصال مکانیکی صلب به کابین یا پلتفرم متصل می شود. بنابراین فلکه و سیم بکسل یا زنجیر و چرخ زنجیر وجود نخواهند داشت. در بین انواع سیستم های مورد استفاده در بالابرهای هیدرولیک مدل جک در کنار مستقیم ساده ترین روش برای اجرا است.

نسبت حرکت و سرعت

در روش نصب بالابر با جک در کنار مستقیم نسبت حرکت جک و پلتفرم، برابر می باشد. از این روی این مدل نصب را 1:1 می نامند. در این مدل نصب با حرکت 1 واحد جک کفی بالابر نیز 1 واحد جابجا می شود. از آنجا که نسبت حرکتت برابر است سرعت حرکت جک و کابین نیز نسبت برابر یا 1:1 دارند.

نسبت اعمال نیرو

در مدل بالابرهای هیدرولیک با سیستم جک در کنار مستقیم، از آنجاییکه حرکت کفی بالابر نسبت به حرکت جک برابر است، مقدار نیروی وارد شده بر جک بالابر نیز برابر با وزن کل بار می باشد. بنابراین در محاسبه فشار هیدرولیک مقدار وزن کل بار به عنوان نیروی عامل بر جک منظور می شود.

کاربردهای بالابر هیدرولیک جک در کنار مستقیم

سیستم هیدرولیک جک در کنار مستقیم بیشتر در بالابرهای هیدرولیک با ارتفاع جابجایی کم (تا 3) متر کاربرد دارد. بکارگیری این روش در صورتی که فضای کافی عمودی برای باز شدن جک وجود داشته باشد راهکاری بسیار مناسب در سیستم های هیدرولیک است. این روش نصب خصوصا در بالابرهای هیدرولیک با ظرفیت متوسط کاربرد زیادی دارد. بسیاری از بالابرهای باربر کفی، بالابرهای باربر صنعتی، بالابرهای ویلچربر و همچنین بالابرهای خانگی دو توقف با بکارگیری سیستم جک در کنار مستقیم 1:1 قابل استفاده می باشند.

ایمنی در بالابرهای هیدرولیک جک در کنار مستقیم

ایمنی سیستم هیدرولیک در بالابرهای جک در کنار مستقیم براحتی قابل تامین است. از آنجاییکه در این سیستم ها، سیم بکسل و فلکه حذف شده نیازی به پاراشوت وجود ندارد. تنها وسیله ایمنی مورد نیاز در سیستم بالابرهای جک در کنار مستقیم راپچرولو یا شیر ایمنی ترکیدگی است.

نقد و بررسی سیستم بالابر جک در کنار مستقیم

مدل نصب بالابر هیدرولیک جک در کنار مستقیم 1:1 به دلیل حذف سیم بکسل و فلکه ها، و عدم نیاز به پاراشوت جذابیت بالایی دارد. نکته مهم که محدودیت زیادی ایجاد می کند طول بلند جک در حالت باز شده است. در بیشتر فضاهای بالابر امکان تامین فضای عمودی کافی برای قرار گرفتن جک وجود ندارد. بنابراین کاربرد این روش بسیار محدود است.

مزایا و معایب بالابر هیدرولیک جک در کنار مستقیم

  • بدون نیاز به فلکه (چرخ زنجیر)
  • بدون نیاز به سیم بکسل (زنجیر)
  • بدون نیاز به پاراشوت (ترمز ایمنی)
  • نصب و راه اندازی آسان و سریع
  • طول بلند جک و محدودیت فضا

بالابر هیدرولیکی

آشنایی با انواع بالابر هیدرولیکی، مشخصات فنی، مدل ها، تصاویر، کاربردها، ساختار، اجزا و مزایا و معایب آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *