انواع بالابر نفر بر

بالابر نفر بر

بالابر نفر بر چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه بالابر نفر بر وسیله ای است که برای جابجایی افراد بصورت عمودی بین دو یا چند سطح معین (ایستگاه ها) یا نامعین مورد استفاده قرار می گیرد. بالابر نفربر یکی از انواع بالابر محسوب می شود که می توانند بصورت متحرک یا ثابت ساخته شوند و کاربردهای خانگی، تجاری و صنعتی دارند. این نوع بالابرها در کاربردهای خدماتی برای دسترسی به ارتفاع جهت انجام سرویس مورد استفاده قرار میگیرند در حالیکه بالابرهای نفر بر ثابت برای جابجایی افراد بین سطوح معین مانند دو طبقه ساختمان و در یک مکان ثابت بصورت همیشگی مورد استفاده قرار می گیرند.

بالابر نفر بر ثابت و سیار

انواع بالابرهایی که می توانند افراد را بین سطوح در ارتفاع جابجا کنند به دو گروه بالابر نفربر ثابت و متحرک تقسیم می شوند. بالابرهای نفربر ثابت در یک مکان مشخص جانمایی شده و بصورت دائمی نصب می شوند. در حالی که بالابرهای نفربر سیار برای دسترسی به ارتفاع جهت انجام کارهای سرویس امکان جابجایی دارند.

انواع بالابر نفربر ثابت

بالابرهای نفر بر ثابت کاربردهای خانگی، تجاری و صنعتی دارند. این بالابرها بر اساس نوع کاربرد به مدل های متفاوتی تقسیم می شوند که در ادامه شرح می دهیم. در این میان می توان به انواع بالابرهای نفربر خانگی، کفی و ویلچربر اشاره کرد.

بالابر نفر بر خانگی

بالابر نفر بر خانگی در واقع نامی دیگر برای هوم لیفت هستند. این بالابرهای نفربر در ساختمان های مسکونی و ویلاها برای جابجایی افراد بین طبقات مورد استفاده قرار می گیرند. بالابرهای نفربر هوم لیفت در خانه های دوبلکس و ساختمان های قدیمی فاقد آسانسور کاربرد وسیعی دارند. همچنین انواع از هوم لیفت های لوکس در ویلاهای دو یا سه طبقه به عنوان بالابرهای ویلایی محبوبیت بالایی دارند.

بالابر نفربر آپارتمانی

یکی از کاربردهای مهم بالابرهای نفر بر، استفاده از آنها در ساختمانی های فاقد آسانسور می باشد. در ساختمانی های قدیمی و آپارتمان هایی که فاقد آسانسور هستند می توان از بالابرهای نفربر آپارتمانی برای جابجایی افراد بین طبقات استفاده کرد.

بالابرهای نفربر آپارتمانی می توانند در فضاهایی از قبیل چشمی راه پله، نورگیر یا در گنار نمای ساختمان نصب شوند. به طور معمول ظرفیت بالابرهای نفربر آپارتمانی بین 1 تا 3 نفره در نظر گرفته می شود و امکان اجرای آنها با برق تکفاز شهری نیز وجود دارد.

 

بالابر نفربر کابین دار

انواع بالابر نفر بر می توانند به دو صورت کابین دار و بدون کابین طراحی و اجرا شوند. هر یک از این دو مدل مشخصات و ویژگی های خاص خود را دارند و بسته به شرایط بهره برداری متفاوت هستند. بالابرهای نفر بر کابین دار به دلیل وجود کابین کاملا پوشیده و درب طبقات سطح بالاتری از ایمنی را فراهم می کنند.

بالابر نفربر کفی

انواع بالابر نفر بر کفی نوعی پلتفرم لیفت برای جابجایی افراد بین سطوح مشخص در ارتفاع محدود کاربرد دارد. سرعت این بالابرها باید پایین باشد و با اصول خاصی در طراحی و اجرا مطابقت داشته باشند. کفی یا پلتفرم در بالابرهای نفربر باید دارای حفاظ های ایمنی در اطراف باشد. همچنین این نوع بالابرها باید به تجهیزات ایمنی برای پیشگیری از خطر سقوط مجهز باشند.

بالابر نفربر ویلچربر

یکی از انواع بالابر نفر بر بالابرهای ویلچربر است. این نوع بالابر برای استفاده و جابجایی افراد دارای محدودیت حرکتی مناسب است. بالابرهای ویلچربر می توانند به نحوی طراحی و اجرا شوند که شخص دارای محدودیت به تنهایی یا با یک نفر همراه از دستگاه استفاده کند.

بالابر نفربر هیدرولیک

بالابرهای نفر بر با طول مسیر کم معمولا بواسطه مزایایی که سیستم های هیدرولیک پیش رو قرار می دهند بصورت هیدرولیکی اجرا می شوند. شما در یک مقاله مفصل در این سایت می توانید دلایل محبوبیت بالابرهای هیدرولیکی را مطالعه کنید. همچنین برای بررسی و آشنایی کامل با بالابرهای هیدرولیک لینک مربوطه را دنبال کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *